Rok 2022 ustanowiono rokiem Marii Konopnickiej. W ramach działania Sopockiego Klubu Fotograficznego, postanowiliśmy znaleźć inspirację z twórczości Konopnickiej i stworzyć na tej podstawie zdjęcia. Jako inspirację wybraliśmy publikacje Kwiaty i Poezje (rok. wyd. 1883), oraz Kwiaty i Pieśni (rok wyd. 1890). Obie książki zawierają na jednej stronie kwiaty na drugiej tekst. Fotograficznie skupiliśmy się na kwiatach.

Kwiaty sfotografowane w różnym świetle z unikatową perspektywą są podobne do poezji, która może budzić różne emocje i być traktowana bardzo odmiennie na indywidualnym poziomie dla każdego człowieka.

Zachęcamy do okrywania głębi zamiast w słowach, to w obrazach odkrywających kwiatowe makro światy mało dostępne dla człowieka bez dodatkowych instrumentów. Życzymy Ci pięknych odkryć i fantastycznie spędzonego czasu na eksplorowaniu piękna kwiatów.

Album jest specjalną publikacją wydaną w dniu 180 urodzin Marii Konopnickiej 23 maja 2022.

Publikacja zawiera 196 zdjęć 16 fotografów działających w Sopockim Klubie Fotograficznym, którzy podjęli się realizacji projektu fotograficznego opartego na technice makro fotografii.


Z racji na fascynację fotograficzną kwiatami już teraz chcemy zapowiedzieć i zaprosić na wystawę fotograficzną Kolor, która odbędzie się w dniach 3 – 25 września 2022 w Sopocie. Wystawa inspirowana publikacjami Kwiaty i Poezje będzie prezentować rodzime kwiaty i rośliny w kolorowej odsłonie. Zapraszamy już teraz na wernisaż 3 września 2022.

Kwiaty • Specjalne wydanie w dniu urodzin Marii KonopnickiejAlbum w formacie eBook [PDF] • pobierz plik [84.4 MB]


Wyróżnione publikacje otrzymały najwyższą notę. Ocenie podlegał ogólny poziom przesłanych zdjęć. Uwzględniono przy ocenie również poziom danego fotografa. Kombinacja obu czynników tworzy wynik ocen. Wyróżnienia otrzymały następujące osoby:

Anna Michalak

Kamila Gałka

Lidia Krzesińska

Magdalena Malottke